Univerzitní onkologické centrum (UOC) vzniklo 1. ledna 1999. Cílem jeho činnosti je především vytváření a udržování koordinační, programové a edukační náplně onkologických služeb poskytovaných celou řadou pracovišť a týmů v okruhu fakultních nemocnic LF MU a dalších spolupracujících institucí, tedy stručně řečeno software onkologických služeb (SOS). Všem zúčastněným, doposud je to 37 pracovišť a týmů, se tak poskytuje příležitost zlepšit stav naší onkologie. Vzhledem k tomu, že maligní transformace představuje alternativu existence každé normální jaderné buňky, zasahuje onkologická problematika v různých proporcích do všech oborů budovaných podle orgánových nebo tkáňových systémů. Z hlediska struktury a organizace v medicíně, neexistuje komplexnější problematika něž onkologická. UOC se tedy snaží funkčně integrovat onkologické činnosti, a tak přispívat k rozvoji onkologie jako vědy o zhoubném bujení. K tomu je důležité zavádět a dále podporovat jednak moderní informatiku, využívanou jak pro komunikaci, tak pro biomatematickou analýzu výsledků vlastní práce, jednak biotechnologie, především diagnostické, dále preventivní programy. Rozdíl v efektivitě zásahu u časných a pokročilých nádorů je zřejmý. V neposlední řadě však i koordinovaný postup v prezentaci a zjednávání přístupu k intelektuálním a finančním zdrojům. Za první rok činnosti se podařilo UOC podařilo de novo vybudovat funkční pracoviště pro onkologickou informatiku a biomatematické zpracování dat nazvané Centrum informatiky a analýz UOC (CIA UOC). Jeho prvním produktem bylo vytvoření internetových stránek UOC http://www.uoc.muni.cz/. Dále zde vznikl návrh parametrického onkologického záznamu SOR2000, digitalizovaného záznamu onkologických dat a projekty pro softwarovou výbavu onkologů, nabízející rutinní analýzu přežití, kvality života a dalších relativních ukazatelů.
V rámci UOC byly vytvořeny a probíhají následující programy, do kterých se mohou svým dílem zapojit i studenti Lékařské fakulty MU v Brně. Bližší informace o nich a o UOC naleznete na výše uvedených webových stránkách.
ELCON (ELectronic Communication in ONcology )
Program vychází z přesvědčení, že pro nový způsob koordinace celé řady pracovišť, týmů a projektů je nezbytný kvalitativně nový způsob komunikace. ELCON má také nabídnout spolupracujícím odborníkům přístup ke kvalifikované biomatematické analýze klinických i experimentálních dat. Program ELCON je také jedinou cestou, která může napomoci zapojení do mezinárodní výměny informací a medicínské spolupráce s vyspělým zahraničím. |
![]() |
SYMBIONT (SYstemic, Monitored and BIomodulatory ONcological Therapy )
Program je rozpracováním dílčích postupů v systémové léčbě onkologických onemocnění, kterou od rutinní chemoterapie odlišuje důraz na podrobné studium efektu terapie jak na nádor tak na organismus. Zkratka názvu programu SYMBIONT má symbolizovat snahu o kompatibilitu náročné systémové chemoterapie s kvalitou života nemocných a důraz kladený na hledání fyziologičtějších forem účinné protinádorové léčby.
REACT ( REgional Anti-Cancer Treatment )
Program je zaměřen šířeji než pouze na regionální chemoterapii. Zahrnuje nové místní a lokoregionální postupy v onkologické léčbě solidních nádorů v předsystémovém stadiu onemocnění. Jde především o metody chirurgické, radioterapeutické a ve vybraných případech také o cílenou regionální chemoterapii.
PRONCO (PRedictive ONCOlogy )
Program prediktivní onkologie reaguje na současný trend doplňování onkologických klasifikačních kriterií (histologický typ nádoru, stadium onemocnění) o nová vyšetření charakterizující biologické vlastnosti nádoru a odhadující citlivost nádoru k léčbě ještě před jejím zahájením. Zjednodušeně je možno říci, že program PRONCO je zaváděním kvalitativně nových diagnostických postupů v onkologii v éře buněčné onkologie, molekulární biologie a genetiky.
ECOTOXON ( ECOlogy and TOXicology in ONcology )
![]() |
Program se zaměřuje na hodnocení rizik zevního prostředí pro vznik nádorových onemocnění . Genotoxicita prostředí nesporně narůstá a s účinnou prevencí je možno počítat je tehdy, je-li popsán a vymezen okruh rizik a reálně možných opatření. Program ECOTOXON má za cíl hledat ekologické souvislosti onkologických onemocnění jako civilizačních chorob a otevírat onkologii pro aplikace obecně přírodovědných poznatků.
|
Cílem programu je systematicky rozšiřovat základní informace o onkologii a souvisejících oborech získané studiem na lékařských fakultách. Jeho formami jsou postgraduální studium onkologie na LF MU, seminární a přednášková činnost a publikační aktivita v tuzemských odborných časopisech a monografiích. Součástí jsou také výjezdy na odborná jednání a stáže v tuzemsku i v zahraničí a vytváření možností pro prezentace hostujících odborníků.
Marek Svoboda