ADHD – nemoc, která zachvátila internet

Co je ADHD? Jak se diagnostikuje? Jak s ADHD žít? Na tyto a další otázky odpovídali v úterý 26. listopadu 2024 v Music Labu během besedy primář Psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno MUDr. Pavel Theiner Ph.D. a klinický psycholog a přednosta Ústavu lékařské psychologie a psychosomatiky Doc. PhDr. Miroslav Světlák Ph.D.

3. 12. 2024 Helena Hauerlandová

Bez popisku

Akce byla organizována týmem projektu MediCafé ve spolupráci s organizací 100 ročně. Projekt MediCafé, jehož koordinátorkou je Ema Záleská, která akci moderovala, je jeden z projektů organizace IFMSA, jehož cílem je přiblížit medicínská témata atraktivní a srozumitelnou formou odborníkům, studentům lékařských oborů, ale i široké veřejnosti prostřednictvím neformálních setkání s odborníky v příjemném prostředí kaváren nebo barů. Organizaci 100 ročně, která vznikla jako iniciativa mladých psychiatrů, na začátku představila paní doktorka Kollerová: „Chceme, aby se zvýšil zájem o psychiatrii jako obor a aby širší veřejnost měla větší povědomí o těchto chorobách.“

O akci byl zaznamenán obrovský zájem. I přes zprostředkování živého vysílání byla kapacita prostor úplně naplněna. „Zaznamenali jsme velký zájem i od lidí, kteří se ve zdravotnictví nepohybují, a to nás utvrdilo v tom, že téma ADHD je aktuální. Jsem tedy ráda, že se téma podařilo rozšířit i mezi širší veřejnost,“ říká Ema, koordinátorka projektu.

Beseda byla zahájena úvodním vysvětlením role psychiatra a klinického psychologa v péči o duševní zdraví. Poté besedující objasnili, že ADHD je neurovývojová porucha, na jejímž vzniku se vysokou mírou uplatňuje dědičnost. Mezi její projevy patří obtížné plánování, neschopnost orientace v složitých situacích, zapomínání, nedochvilnost. Nejčastěji se diagnostikuje v dětském věku, převážně u chlapců. Diagnostika probíhá podle diagnostických kritérií. S charakteristickými příznaky ADHD se občas setká každý z nás, pro diagnózu je tedy důležitá kontinuita jejich trvání. Besedující také zdůraznili, že tato porucha je efektivně léčitelná farmakologicky bez vzniku závislosti.

Na konci besedy nastal čas na dotazy publika: „Jaká je dostupnost léčby v porovnání s ostatními zeměmi?“ „Co poradit rodičům, když by léčba změnila osobnost jejich dítěte? Jak oddělit příznaky ADHD od identity?“ „Jaké jsou nejčastější psychiatrické komorbidity s ADHD? Jak rozlišit poruchy osobnosti od ADHD?“ „Může neléčené ADHD vést ke vzniku úzkostných či depresivních poruch?“ „Jaký je nejnižší věk pro stanovení diagnózy?“ „Co když psychiatr odmítá předepsat stimulanty?“ „Jak odlišit vývojové trauma od ADHD?“

Celá událost měla příjemnou atmosféru, besedující se skvěle doplňovali. Na otázku, co jim takové besedy přináší, odpověděl pan doktor Theiner: „Máme možnost šířit poselství mezi mladé lidi, kteří vstupují do oboru, a propagovat to, co máme rádi a v čem jsme vzdělaní.“ Pan docent Světlák dodal: „Předávat myšlenky mladší generaci, nechat na nich, jestli si je vezmou, a otvírat to téma ve společnosti.“ I díky nim se událost setkala s mimořádným zájmem, který zároveň ukázal, jak důležité je otevírat diskuzi o tématech, jako je ADHD, mezi odborníky i širší veřejností.

Pokud máme ve svém okolí někoho s poruchou ADHD, je důležité k němu přistupovat s ohleduplností, trpělivostí a respektem. Malý projev trpělivosti a laskavosti jim může pomoci se v naší společnosti cítit přijatí a pochopení.

Helena Hauerlandová, Lokální koordinátor pro vztah s veřejností IFMSA CZ Brno


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info