Hladinu cukru v krvi i měření krevního tlaku opět mohli zjistit lidé v obchodním centru

V OC Olympia Brno se konala osvětová a preventivní akce Světový den zdraví, která má již více než desetiletou tradici. Akce, pořádaná při příležitosti Světového dne zdraví vyhlášeného WHO na 7. dubna, se uskutečnila o víkendu 20. a 21. dubna. Návštěvníci měli možnost nechat si změřit krevní tlak a hladinu cukru v krvi, což bylo velmi žádané a nejnavštěvovanější. Dobrovolníci z organizačního týmu upozorňovali na důležitost pravidelných kontrol a léčby vysokého tlaku či diabetu. Akce také zdůraznila význam prevence v oblasti reprodukčního zdraví a osvětu o lidském papilomaviru (HPV), s důrazem na důležitost očkování proti tomuto viru.

2. 5. 2024 Dominika Karasová

Bez popisku

Osvětová a preventivní akce Světový den zdraví, která má již více než desetiletou tradici, byla pořádána při příležitosti Světového dne zdraví, který je dle WHO vyhlášen na 7. dubna, o víkendu 20. a 21. dubna v obchodním centru Olympia Brno.

Na akci se představilo čtrnáct stanovišť, které se zaměřovaly na různé aspekty lidského zdraví a byly určeny pro všechny věkové kategorie. "Velmi žádaná a nejnavštěvovanější jsou stanoviště s měřením krevního tlaku a hladiny cukru v krvi, protože si návštěvníci chtějí ověřit, jak na tom jsou," uvedla Gabriela Lyčková, členka organizačního týmu. Dobrovolníci upozorňovali na důležitost pravidelných kontrol a léčby vysokého tlaku či diabetu. Velký zájem byl také na stanovišti se studenty zubního lékařství, kteří návštěvníky informovali o správné hygieně dutiny ústní.

Akce neopomenula ani preventivní opatření v oblasti reprodukčního zdraví a osvětu o lidském papilomaviru (HPV), kde dobrovolníci z projektu Spolu Safe vysvětlovali nejen důležitost očkování proti papilomaviru. „Mile nás překvapilo, že někteří návštěvníci už mají povědomí, že existují nějaké papilomaviry, a většina má HPV spojeno právě s rakovinou děložního čípku. Najdou se i takoví, kteří vůbec netuší a rádi jim problematiku přiblížíme,“ prozradila dobrovolnice a medička Anna.

Pro nejmenší byla připravena zábavná forma prozkoumání lidských orgánů uložených v plyšových medvídcích, která měla za cíl zbavit děti tzv. syndromu bílého pláště, tedy strachu z lékařů a nemocnic.

V sobotu byla možnost si nechat od dermatologů zkontrolovat znaménka. V neděli dermatology vystřídalo stanoviště o samovyštření kůže, které mělo za cíl apelovat na důležitost pravidelné prohlídky znamének a používání ochran před slunečním zářením.

Spolupráci jsme navázali také se studenty fyzioterapie a nutriční terapie, kteří měli připravený zábavný program a poskytovali poradenství.

Pro účastníky, kteří absolvovali většinu stanovišť, byla připravena bohatá tombola s vouchery do wellness, fitness centra a mnohé další, spojené především se zdravým životním stylem.

Celá akce byla realizována díky práci čtrnáctičlenného organizačního týmu dobrovolníků z IFSMA CZ Brno pod sekcí Public health. Tým složený z nadšených studentů věnoval více než dvě stě hodin svého volného času pro úspěch akce. „Jsme tým zapálených lidí a vidíme smysl akci plánovat v našem volném čase a dávat jí naši energii. Máme radost, že má akce pokaždé velký úspěch a že nás tento rok navštívilo okolo 1 200 návštěvníků,“ dodal Tomáš Sedláček, medik čtvrtého ročníku účastnící se již podruhé v roli organizátora a mající na starost zejména propagaci.

Osvětová akce se koná dvakrát ročně. „Všechny moc rádi uvítáme na Světovém dni diabetu, který by měl proběhnout první víkend v listopadu,“ pozvali zájemce organizátoři, kteří věří, že akce bude stále růst a dostávat se do širšího povědomí.

"Akce byla realizována pod záštitou Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, města Brna a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, kterým tímto děkujeme. Za podporu děkujeme také sponzorům," dodal organizátor Matej Jankovich. Akci navštívil letos i rektor Masarykovy univerzity profesor Martin Bareš se svou rodinou jen pár dní předtím, co jeho syn úspěšně dokončil studium všeobecného lékařství na LF MU. Studenty na akci podpořila také profesorka Eva Brichtová, proděkanka pro záležitosti studentů a vnější vztahy LF MU.

Přehled všech článků