Na lékařské fakultě odstartovala výuka mikrochirurgie

Historicky první workshop mikrochirurgie určený studentům všeobecného a zubního lékařství proběhl 13. 5. Práci se stereomikroskopem a naučit se základy mikrochirurgického šití si mělo možnost vyzkoušet 10 účastníků. Aktuálně jsme jedinou fakultou v ČR, která pořádá výuku mikrochirurgie pro studenty programů Všeobecné a Zubní lékařství.

15. 5. 2024 Radka Syrová

Bez popisku

Mikrochirurgie je na Lékařské fakultě MU absolutní novinkou a momentálně jsme jedinou fakultou v ČR, která pořádá výuku mikrochirurgie pro studenty programů Všeobecné a Zubní lékařství. Cílem výuky mikrochirurgie je umožnit zájemcům proniknout hlouběji do světa operativy, získat detailnější teoretické znalosti a především rozvíjet praktické dovednosti. Projekt má za cíl rovněž zvýšit atraktivitu chirurgických oborů mezi studenty medicíny.

Výuku pořádají pod vedením Radky Syrové studenti z týmu Chirurgického šití. Jedná se o skupinu 20 studentů 3.-6. ročníků VL spolupracující s odborníky z Kliniky plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (KPECH FNUSA), I. chirurgické kliniky FNUSA a Oční kliniky Fakultní nemocnice Bohunice. Jejich činnost podporuje Simulační centrum LF MU, mezinárodní sdružení studentů IFMSA a Bioskop.

Již během registrace oslovil pořádaný kurz rekordní počet studentů. Jeho kapacita byla naplněna v řádu vteřin. Podobný úspěch slavil samotný průběh workshopu. Plánovaná časová dotace byla pro nadšení účastníků téměř zdvojnásobena a v prostorách UKB se tak nacvičovaly cévní anastomózy až do osmé hodiny večerní.

„Workshop bol veľmi obohacujúci, bolo super si skúsiť niečo k čomu sa ako študenti nemáme šancu dostať. Páčil sa mi teoreticky úvod a následne aj dostatok priestoru na samostatnú prácu.“ uvedl ve zpětné vazbě účastník kurzu.

"Mikrochirurgie je novinkou, na kterou jsme se jako lektoři těšili už delší dobu a lekce splnila naše očekávání. Jsem rád, že můžeme učit něco, co pro nás doposud nebylo k dispozici ve výuce nebo kdekoli jinde. Snažíme se ukázat mikrochirurgii tak, aby pro studenty nebyla jen slovem ve skriptech nebo videem na internetu, ale aby měli možnost zažít ji na vlastní kůži. Je skvělé, že se povedlo výuku mikrochirurgie pro studenty rozběhnout právě u nás v Brně, kde má mikrochirurgie dlouho tradici," zhodnotil první workshop lektor Jiří Pur.

Kurzy mikrochirurgie budou od podzimu 2024 pořádány pravidelně. Během jednoho semestru by mělo být proškoleno až 40 studentů. Hlásit se mohou zájemci z klinických ročníků mateřských oborů.

Přehled všech článků