Algeziologie: Jak dnešní medicína přistupuje k léčbě bolesti?

Poslední MediCafé tohoto semestru se neslo v duchu otázky, jak dnešní medicína přistupuje k léčbě bolesti. Na diskusi přijal pozvání MUDr. Ivo Křikava, Ph.D., primář oddělení léčby bolesti v bohunické Fakultní nemocnici Brno a jeden ze zakladatelů portálu Akutně.cz.

3. 5. 2024 Veronika Kašová

Bez popisku

Projekt MediCafé pořádá organizace IFMSA, aby mladým lékařům, studentům medicíny ale i široké veřejnosti přiblížila aktuality a zajímavosti z různých oborů medicíny příjemnou cestou v prostředí kavárny například u sklenky vína. Za organizací MediCafé aktuálně stojí tým studentek Všeobecného lékařství, v čele se studentkou 2. ročníku Emou Záleskou.

„Přiznám se, že jsem byla nervózní, jak celá akce dopadne, přeci jen jsem MediCafé organizovala poprvé. Byla jsem ale příjemně překvapená účastí a zájmem posluchačů o zvolené téma. Na akci přišlo relativně dost lidí, co nestudují medicínu, což mě velmi potěšilo. Jsem ráda, že algeziologie zaujala širší okruh lidí a že se nám tím pádem povedlo rozšířit informace o léčbě bolesti i mimo studenty medicíny. Myslím, že to je určitě jeden z cílů MediCafé – edukovat o zvolených tématech i širší veřejnost.“ svěřila se nám Ema Záleská, koordinátorka projektu Medicafé.

Pan doktor Křikava nám v krátkosti přiblížil léčbu bolesti a její aplikaci v současné medicíně. Shrnul a odlišil základní termíny používané v algeziologii, jako jsou akutní, chronická či fantomová bolest.

Ela, studentka VL, se o diskusi vyjádřila následovně: „Veľmi sa mi páčilo, ako pán primár hovoril o prepojení liečby chronickej bolesti s liečbou psychických problémov a aj ako chápe, že niekedy by bolesť bez toho nemohla odznieť. Príjemne sa počúva, že lekári prepájajú znalosti a spolupracujú aj s inými oddeleniami, a to hlavne v prospech pacienta.“

Kromě klíčových pojmů nám pan doktor Křikava také přiblížil základní postupy či farmaka cílená na léčbu bolesti. Kromě klasicky široce používaných analgetik jsou v léčbě chronické bolesti často využívány i jiné látky, mezi něž můžeme řadit i kanabinoidy. Léčba těmito účinnými látkami je však komplikovaná, jelikož předepisování konopí pro léčebné účely je v ČR striktně regulováno. Dalším problémem dané léčby je také nízká dostupnost lékáren s povolením k výdeji konopných výrobků na daný účel.

„Ve vřelé atmosféře jsme mimo jiné diskutovali užívání kanabinoidů pro terapeutické účely a dotkli jsme se i tématu zneužívání opiátů v USA. Moc se mi líbilo, že jsme takto měli možnost probrat témata jako chronická bolest nejen z teoretického pohledu, ale i ze stránky klinické praxe,“ popisuje Zdeněk, student VL.

Přátelské vystupování pana doktora Křikavy studenti nadmíru ocenili a diskuse se tak nesla ve velmi příjemném duchu. Po skončení MediCafé následovala v přednáškových prostorách kavárny Trojka další akce, ale to nezastavilo zvědavé mediky, kteří své otázky pokladali panu doktorovi i po následném zasednutí ke sklenici piva v hlavních prostorách kavárny. Kromě studentů programu Všeobecného lékařství nás na přednášce poctilo svou přítomností i mnoho studentů nelékařských oborů, zejména Fyzioterapie.

Benjamín, student VL, který na MediCafé zamířil poprvé, se nám svěřil, co ho na MediCafé jako celku zaujalo: „Koncept MediCafé sa mi páči aj z toho hľadiska, že ide o prepojenie vzdelávacieho systému a voľného času. Namiesto prednášky, ktorá by sa mohla konať v priestoroch školy, je to miesto bližšie laickej verejnosti a uvoľnenejšie i pre odbornú komunitu. Mať možnosť vypočuť si nové informácie pri káve, pive alebo nejakej sladko-slanej drobnosti je pre mňa a nepochybne aj mnohých iných návštevníkov spojenie príjemného s užitočným.“

Na následující MediCafé se mohou zájemci těšit již na podzim 2024.

Přehled všech článků