Zemřel Roman Kraus, emeritní ředitel fakultních nemocnic
Ve věku 69 let zemřel ve středu 30. října MUDr. Roman Kraus, MBA, významný lékař, absolvent Lékařské fakulty MU, dlouholetý ředitel brněnských nemocnic a senátor za obvod Brno-město.
Dnešní 61. díl podcastu STETOSKOP bude sice dámskou jízdou, ale bude to také příležitost pro naše kolegy, partnery, syny i táty … jak nám ženám porozumět. Povídali jsme si s Kateřinou Fialovou, absolventkou LF MU, lékařkou a certifikovanou koučkou, která se ve své praxi snaží překlenout propast mezi tradiční lékařskou radou a nejnovějšímí poznatky v oblasti fungování ženského těla.
Doba kolem čtyřicítky se báječně hodí pro změnu životního stylu. Proč tomu tak je? Čtyřicítka je prostě přelomová: jako ženy máme za sebou spoustu zkušeností, rodinných, vztahových, pracovních. Dalo by se říci, že jsme na vrcholu svých sil. Konečně zjistíme, že už nemusíme držet krok s módními trendy, věřit samy sobě ani bojovat se zemskou přitažlivostí. Řeči sousedů, rodinné dovolené a vaření s kamarády nám mohou být šumafuk. Život totiž začíná po čtyřicítce!
To je sice pravda, ale ten cvrkot začíná úplně někde jinde, ta největší bouře se odehrává uvnitř a navenek nám dává signály. Které mnohdy ignorujeme, ale také jim často nerozumíme. A to je čas na to jít si pro radu. Samozřejmě existuje mnoho příruček, internetových stránek i vtipných knih alá Hurá, konečně 40! Jenže, není to tak jednoduché, jako přečíst si jeden odborný článek a mám recept na celý život. V této době – a nyní ji už můžeme pojmenovat – v perimenopauze, začnou promlouvat hormony. Tím hlavním je Progesteron. Je to ukazatel našeho zdraví i kondice nervového systému. Je to náš klenot. No – a po 40. roku se nám začne jeho zásoba jaksi zmenšovat. My, dnešní ženy, si zcela úspěšně navyšujeme jiné hormony - od adrenalinu až po testosteron. A tak není divu, že přibývá žen, které nemůžou mít miminko, bojují s tukem, na který je každý kalorický deficit krátký, necítí se ve svém těle dobře (však které ženské tělo by se s testosteronem a kortizolem cítilo?) a na prahu zlomové čtyřicítky nepřijde vůbec divoká vlčice, ale "najednou, nepochopitelně" se objeví vyčerpání, vyhoření a první nemoci. Do perimenopauzy tak dobíhá žena s jazykem na vestě. A před ní je něco tak mimořádně křehkého jako je menopauza!
Je čas zatáhnout ruční brzdu a svěřit se odborníkovi. A tím je náš dnešní host – absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, lékařka a certifikovaná koučka. Jak probíhá návštěvna takové poradny? Na co vše se bude ptát? A hlavně, co mohu od koučky očekávat? Čím vším mne provede?
A možná se trošku vrátíme v čase a přebereme pár rad našich babiček. Ty věděly, jak být ženami, co jim prospívalo. Ale také se můžeme podívat na své malé děti a naučit, nebo spíše vzpomenout si, být sama sebou.
Dnešní díl bude sice dámskou jízdou, ale bude to také příležitost pro naše kolegy, partnery, syny i táty … jak nám ženám porozumět.
Podcastem STETOSKOP přibližujeme širší veřejnosti život na naší fakultě, představujeme zajímavé vědecké projekty, občas nakoukneme pod plášť nejen doktorskému studiu, zpovídáme významné osobnosti z řad studentů, absolventů i zaměstnanců. A velkým přáním zůstává se inspirací středoškoláků pro studium na naší fakultě.
Přejeme příjemný poslech. Nasaďte si sluchátka, my nasazujeme STETOSKOP.
Ve věku 69 let zemřel ve středu 30. října MUDr. Roman Kraus, MBA, významný lékař, absolvent Lékařské fakulty MU, dlouholetý ředitel brněnských nemocnic a senátor za obvod Brno-město.
Neurovědní disciplíny si získávají stále větší pozornost a podporu vědecké obce. Lékařská fakulta Masarykovy univerzity reaguje na rychle se rozvíjející obor a jako první v Česku otevírá magisterský studijní program Neurovědy.